A könyv alapos munka, rengeteg interjúval, megoldást persze nem tud adni a dilemmára. Néhány idézet talán jobban megvilágítja a kérdéskört.
Az ortodoxok mindaddig lelkiismeretfurdalás nélkül vehetnek részt az izraeli politikában, amíg nem születik meg az állam alkotmánya.
A szélsőségesen világi izraeliekben az évek során egyre inkább az a meggyőződés alakult ki, hogy ők az ultraortodox befolyás alá került modern zsidó állam nagy vesztesei. Egyre inkább azt szeretnék, hogy Izraelből társadalmi és gazdasági értelemben európai országot faragjanak − tehát olyan befogadó államot, amelyben a zsidó származás nem vagy csak alig játszik szerepet.
A világiak elégedetlenségének egyik fő oka, hogy az állam támogatja a vallási oktatást… Az ultraortodoxok ráadásul a sorkötelezettség alól is felmentést élveznek. … Az izraeli állam, érvelnek, egy olyan közösség számára teszi lehetővé, hogy a világiak adópénzeiből tanuljon, amely egyáltalán nem vesz részt a termelőmunkában.
A legtöbb szélsőséges világi máig nem tud belenyugodni, hogy rákényszerítik a vallásos esküvőt és a vallásos szabályok szerint történő válást. A status quonak ezt a részét az utóbbi években egyre hevesebb támadások érik, mivel az országban erősödik a nem ortodox vallási irányzatok és a nem zsidó származású orosz bevándorlók jelenléte. Utóbbiak azért különösen elégedetlenek, mert az állampolgárságot megkapják ugyan, de nem házasodhatnak. A világiak éppen ezért a bevándorlóktól várják, hogy keresztülviszik a polgári házasság törvényesítését.”
(A remek fotókat a BBC Newstól loptam.)
Én azt kívánom, hogy még vitázzanak el rajta néhány ezer évig, úgy, hogy sem jobbra, sem balra ne billenjen ki a mérleg. Ha lehet, ezt nevezem én egészséges középútnak.
VálaszTörlésMiért fogadnak be nem zsidó oroszokat?
VálaszTörlés